Sertés

Bakonyi sertésszelet





Hozzávalók:
60 dkg sertéscomb vagy kicsontozott karaj, 35 dkg gomba, 2 dl tejföl, 2
evőkanál olaj, 1 kis fej vöröshagyma, 1 evőkanál liszt, 1 dl száraz fehér
asztali bor, só, bors.

Egy edénybe öntjük az olajat és 2 percig 500 W-on melegítjük. Beletesszük az
apróra vágott hagymát és 2 percig 500 W-on pároljuk. Erre az alapra helyezzük a
kivert, megfűszerezett hússzeleteket és 10 percig 500 W-on sütjük. A gombát
megtisztítjuk, megmossuk, vékonyra szeleteljük, majd az edénybe tesszük. A
tejfölt, a fehérbort, a lisztet összekeverjük, az egészet megfűszerezzük és a
húsra, illetve a gombára öntjük. 6 percig 500 W-on összefőzzük.

Sertéspörkölt

 


1 kg lapocka, 5 dkg zsír, vagy olaj, 2 nagy fej hagyma, 5 gerezd fokhagyma, 3 ek házipaprika, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, só.
A zsírban aranysárgára pirítom az apróra vágott hagymát, majd beleforgatom a felkockázott húst. Sózom, majd időnként kevergetve saját levében pörkölöm. Mikor zsírjára sült rászórom a pirospaprikát és állandóan ügyelve arra, hogy le ne égjen, félpuhára párolom. (vizet csak szükség esetén és nagyon keveset teszek bele). Ekkor belekarikázom a paprikát, a paradicsomot és beleteszem a zúzott fokhagymát. Galuskával tálalom

Malacpörkölt 1.

 


1 kg malachús, 70 dkg zsír, 3-4 hagyma, 2,5 dkg paradicsompüré, 12 dkg lecsó, 12 g paprika, 2 gerezd fokhagyma, só, 1 g kömény.
A malachúst csontostól kb 5 dekás darabokra vágom és jól megmosom. A zsírban aranysárgára pirítom az apróra vágott hagymát, majd beleforgatom a húst. Sózom, majd időnként kevergetve saját levében pörkölöm. Mikor zsírjára sült rászórom a paprikát és arra ügyelve, hogy le ne égjen, félpuhára párolom. (vizet csak szükség esetén és nagyon keveset teszek bele). Ekkor beleteszem a lecsót és a sűrített paradicsomot, majd készre főzöm. Galuskával, tojásos galuskával, vagy tarhonyával tálalom

Újévi malac 1.
A sült malac az újévi asztal legszebb dísze. Az állat ne legyen több 3-4 hetesnél. A kibelezett, megtisztított malacot kívül-belül megmosom, sóval bedörzsölöm, majd 1-2 óra hosszat állni hagyom. Szárazra törlüm, belülröl meghintem köménymaggal, majorannával, majdegy darab kenyeret vagy zsemlét teszek a hasába, hogy a kicsorgó nedveket felszívja. A tepsi aljára hurkapálcákat teszek és erre helyezem a malacot, lábait a teste alá hajlítom. Füleit és a farkát alufóliába csavarom, nehogy megégjen. Forró sütöben, lassú tűzön sütöm, idönként megdörzsölöm füstöltszalonnával. Ha sütés közben a malac börén hólyagok képzödnének, villával, vagy hústűvel óvatosan felszúrom szalonnával elsimítom. Mikor már szép piros‚ ropogós a bőre, húsvágó deszkára rakom, fejét levágom, nehogy a fejben lévő gőzök megpuhítsák a ropogós bőrét. A malacot hosszában kettévágom és felszeletelem. A tálon eredeti alakjára összerakom, szájába velesült almát vagy citromot teszek. Párolt káposztával, burgony tálalom.

Sertésborda börzsönyi módra
5 szelet kb 16 dekás csontos sertéskarajszelet, 20 dkg gombamassza (lásd: meleg előételek: Töltött paradicsom), 2 dkg só, 10 dkg zsír, 10 dkg füstölt szalonna, fél kg zöldpaprika, 20 dkg paradicsom, 5 g fokhagymasó, 5 dkg liszt, 20 dkg hagyma, 1 dkg fűszerpaprika.
A karajszeleteket a csonttal szemben egy éles késsel felvágom úgy, hogy egy üreg képződjék. Egy spricczsák segítségével az üzegbe töltöm a gombamasszát, majd a nyílást egy fogvájóval, vagy hústűvel lezárom. A töltött szeleteket sózom, lisztbe forgatom és zsírban gyorsan kisütöm. Ügyelek arra, hogy a hús a csontoknál is átsüljön. Ezalatt a szalonnából, hagymából, paprikából, paradicsomból, fűszerpaprikából és fokhagymasóból lecsót készítek. A forró karajszeleteket beborítom lecsóval. Köretként burgonyát, vagy rizst adok mellé.

Sertéscsülök vadas mártásban
1 kg füstölt csülök, 2 szál sárga-, és fehérrépa, 1 fej vöröshagyma, 1 ek olaj, 1 ek liszt, 2 dl tejföl, 5 szem bors, 2 babérlevél, cukor, ecet, só.
A csülköt kuktában puhára főzöm. Kihülés után vékonyan felszeletelem. A sárga-, és fehérrépát a felkarikázott hagymával együtt az olajon megpárolom, az összes hozzávalót beleteszem annyi vízbe, amennyi ellepi és felforralom, beleteszem a húst és egy napra hűtőszekrénybe teszem. Másnap felforralom, puhára főzöm, majd a zöldségeket áttöröm. Behabarom és a húsra öntöm. Spagettivel, vagy makarónival tálalom.

Sertésflekken 1.
1 kg tarja, vagy karaj, 10 dkg zsír, só, liszt, paprika.
A húst 5 szeletre vágom, gyengén kiveregetem, sózom, lisztbe, paprikába forgatom, majd gyorsan barnára sütöm. Hideg paprikamártást adok mellé.

Cigánypecsenye 1.

 


75 dkg sertéskaraj, 16 dkg füstölt szalonna, 1 kk paprika, 1/2 kk őrölt bors, 5 dkg liszt, olaj, só, hasábburgonya.
Összekeverem a paprikát, a borsot és a lisztet. A húst kb 6 dekás darabokra vágom, kiverem, sózom, a fűszerlisztbe forgatom és forró olajban hirtelen kisütöm. A szalonnát 4 szeletre vágom, 2 centinként mélyen bevágom és szintén kisütöm. Tányéronként 3 szelet húst teszek, körberakom hasábburgonyával, a tetejére pedig paprikába mártott szalonnát teszek.

Fatányéros
25 dkg sertéskaraj, 25 dkg borjúcomb, 25 dkg bélszín, 16 dkg füstölt szalonna, pirospaprika, 5 dkg liszt, 2 dl olaj, só, friss saláták, hasábburgonya.
A húsokat kb 6 dekás darabokra vágom, kiverem, sózom, lisztbe mártom és forró olajban hirtelen kisütöm. A szalonnát 4 szeletre vágom, a szeleteket 2 centiméterenként mélyen bevágom és szintén kisütöm. Egy megfelelő méretű fatányér szélét csinosan megpakolom vöröskáposzta-, paprika-, paradicsom-, uborka- áés céklasalátával. Középre hasábburgonyát halmozok, arra a hússzeleteket, a legtetejére pedig a paprikába mártott kakastaréjokat

Bihari töltött káposzta



Hozzávalók:
60 dkg darált sertéshús, 1 fej édes káposzta, fél tasak gyorsrizs, 20 dkg
füstölt kolbász, 2 dl tejföl, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, só, bors,
pirospaprika.

A káposztát megtisztítjuk, külső leveleit levesszük, a torzsáját kivágjuk. A
káposztát egy edénybe helyezve vízzel felöntjük és 6 percig 500 W-on pároljuk.
A 10 külső levelet lefejtjük a fejről és a többit félretesszük. A darált
sertéshúst, a rizst, az apróra vágott vöröshagymával, a zúzott fokhagymával és
a fűszerekkel összegyúrjuk. Az így kapott masszát a káposztalevelekbe tekerjük
és egy edénybe rakjuk. Vizet öntünk alá és a maradék káposztát, valamint a 20
dkg füstölt kolbászt belevagdaljuk. Az edényt letakarjuk és 25 percig 500 W-on
főzzük. A készülékből kivéve egyenletesen ráöntjük a tejfölt és további 3
percig 500 W-on összefőzzük.

Tenkes szelet sültburgonyával





Hozzávalók:

Sertés karaj: 0.56 kg
Trappista sajt: 0.20 kg
Gomba: 0.20 kg
Tojás: 3 db
Étolaj: 2 dl
Só: 0.06 kg
Őrölt bors: 0.002 kg
Petrezselyem zöld: 1 csomag
Liszt. 0.20 kg
Zsemle morzsa: 0.40 kg
Burgonya: 1.20 kg

Elkészítés módja:

Pirított gombát reszelt trappista sajttal elkeverünk. Ezzel a töltelékkel töltjük meg a sertés karaj szeleteket majd panírozzuk és bő forró olajban kisütjük.
Sült burgonyával tálaljuk.

Rablóhús



Hozzávalók: 8 szelet kicsontozott sertéskaraj, 30 dkg gomba, négy fej vöröshagyma, 20 dkg füstölt szalonna, só, törött fekete bors.

A jó vastag hússzeleteket sóval, borssal bedörzsöljük és 5 forintos nagyságú érméket vágunk belőle. A hagymát felkarikázzuk, vigyázva, hogy a szeletek egészben maradjanak, és a szalonnából 1 mm vastagságú szeleteket vágunk, akkorákat, mint a húsdarabok. A boltban kapható nyársakra szorosan felhúzzuk a hozzávalókat, ügyelve, hogy a hús egyik oldalán szalonna, a másikon hagyma legyen, ugyanígy az egészben nyársra húzott gombát is szalonna és hagyma ölelje körül. A nyársra húzott rablóhúst bő, forró olajban kisütjük, vagy a sütőben, a tepsi két oldalára fektetve a nyársat, megsütjük. Nyáron a szabadban faszénparázs fölött is süthetjük.


Kolbásszal töltött karaj




Hozzávalók: egy sertéskaraj, egy hosszú szál sütni való kolbász, egy evőkanál zsír, egy fej vöröshagyma, egy gerezd fokhagyma, egy csomó új sárgarépa vagy egy szál öregebb répa, só.

A karajt kicsontozzuk és a közepét hosszában hegyes késsel átszúrjuk. A vágást kissé kitágítjuk és belehúzunk egy szál kolbászt (debrecenit vagy gyulait). A húst kívülről megsózzuk, megforgatjuk a megforrósított zsírban, mellédobjuk a kétféle hagymát, a karikára vágott répát és egy kevés vízzel jó puhára pároljuk. Végül nagy lángon megpirítjuk és felszeletelve, átszűrt levével tálaljuk.

Pirított máj





Hozzávalók: 50 dkg disznómáj, egy nagy fej vöröshagyma, kávéskanál paradicsomszósz, kávéskanál pirospaprika, törött fekete bors, só, két evőkanál zsír.

A forró zsírban, fedő alatt megpirítjuk a reszelt vöröshagymát, beledobjuk a kis darabokra vágott májat és nagy lángon, törött borssal meghintve, legalább 5 percig pirítjuk. Ezután meghintjük a paprikával, beletesszük a paradicsompürét, egyszer felforraljuk és tálaljuk. Csak az asztalon sózzuk meg, különben a máj kemény, rágós lesz.

Sörben sült csülök





Hozzávalók: 1 bőrös, szép nagy sovány csülök, 2 dl világos sör, 2 evőkanál liszt, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olaj, 1 evőkanál mustár, 1 teáskanál őrölt gyömbér, ízlés szerint só, 1 késhegynyi törött fekete bors.

A csülköt megtisztítjuk (ha szükséges, a bőrét a gázlángon kissé perzseljük), és éles kés segítségével kicsontozzuk. Bőröstül vékony szeletekre vágjuk, és megsózzuk. A szeleteket egyenként lisztbe mártjuk, majd a felforrósított olajon mindkét felén átpirítjuk. A csülökszeleteket tűzálló edénybe rakjuk. 3 dl vizet és a sört összekeverjük a mustárral, a gyömbérrel, a borssal és kevés sóval, majd a tisztított, zúzott fokhagymát is hozzákeverjük. Ezt az ízes öntetet rálocsoljuk az elősütött húsra, és az edényt szorosan, légmentesen betakarjuk. Előmelegített forró sütőbe toljuk, és közepes lángon legalább másfél órán át pároljuk. (Ha a párolási idő letelt, az edényt kinyitjuk, és meggyőződünk arról, hogy megpuhult-e a csülökhús. Ha még nem elég puha, visszatesszük a sütőbe.) A puha húsról eltávolítjuk a fedőt, és a mártással (amely ekkorra már egészen besűrűsödik) a tetejét bekenjük. Csak annyi időre toljuk vissza a sütőbe, amíg szép ropogósra pirul. Vigyázzunk, nehogy túlsüssük, mert kiszárad és rágós lesz. Zsemlegombóc vagy bármilyen körettészta illik hozzá.


Babgulyás füstölt csülökkel





Hozzávalók: 1 db füstölt csülök (kb. 80-100 dkg), 50 dkg tarka száraz bab, 3 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, 1 zeller, 1 csomó zöldség zöldje, 25 dkg burgonya. A rántáshoz: 1 fej közepes vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, 3 evőkanál liszt. Só, bors, majoránna, kakukkfű, szurokfű, bazsalikom, borsikafű. A csipetkéhez: 1 tojás, csipet só, olaj, és annyi liszt, amennyit a tojás felvesz, ha kemény tésztát gyúrunk.

Elkészítése: A babot és a füstölt csülköt előző este beáztatjuk. Utána az áztatóvízzel mindkettőt odatesszük főni. Amikor félig megfőtt a bab, beletesszük a karikákra vágott zöldségeket és a kockára vágott burgonyát, a füstölt csülköt kivesszük, és apró kockákra vágjuk, majd visszatesszük a levesbe, és tovább főzzük. Amikor majdnem megpuhult a bab meg a zöldségfélék és a csülök, ekkor kezdem fűszerezni. Először megsózom, teszek bele egy csipet kakukkfüvet, egy csipet szurokfüvet, bazsalikomot, majoránnát, borsika füvet, borsot és zöldséglevelet. Ezután készítek egy magyaros rántást (hagyma, fokhagyma, pirospaprika) és berántom. Csipetke tésztával gazdagíthatjuk, és készre főzzük.

Tűzdelt egybesült


Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg sovány kicsontozott tarja, 1 kis fej fokhagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 4 evőkanál olaj

Előkészítés: A húst megmossuk, szárazra töröljük, és egyben hagyjuk. A fokhagymát megtisztítjuk, a gerezdeket kettévágjuk. A szalonnát csíkokra vágjuk. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. Elkészítés: A húst körbe-körbe sűrűn megtűzdeljük fokhagymával és szalonnával. Bedörzsöljük sóval, fekete borssal, és tűzálló tálba tesszük. Az olajat serpenyőben felforrósítjuk, leöntjük vele a húst. Kevés vizet öntünk alá, lefedjük alufóliával. A sütőben kb. 1 óra hosszat, pároljuk. Egy óra elteltével levesszük róla a fóliát. Levével meglocsoljuk, és kb. 25-30 perc alatt piros ropogósra, sütjük. Kivesszük a sütőből, kb. 10 percig, pihentetjük, hogy szép vékonyan tudjuk szeletelni.