Italok

 

 

Almaital


Hozzávalók:
7 kg alma, 6 liter víz, 2 dkg citromsav, 11 teáskanál nátriumbenzoát, 1 kg méz.
Elkészítés:
Mossuk meg az almát, vágjuk ki a hibás részeit és a magházakat, de ne hámozzuk meg! Ezután vágjuk fel az almadarabokat nagyon vékony (1-2 mm) szeletekre (vagy csíkokra, fel is kockázhatjuk, de nem muszáj). Adjuk hozzá a vizet, a ciromsavat és 1 teáskanál nátriumbenzoátot, majd alaposan keverjük össze. Tegyük egy nagy edénybe, takarjuk le fedővel vagy törölközővel, és négy napig tartsuk hűvös helyen. Naponta alaposan kavarjuk meg. Szűrjük meg és mérjük meg az almalét (kb. 10 liter lesz). Adjunk hozzá literenként 10 dkg mézet és 1 teáskanál nátriumbenzoátot (ez összesen 1 kg mézet és 10 teáskanál nátriumbenzoátot jelent). Töltsük a levet jól kiforrázott (és lehűtött) üvegekbe (a lehűtésre azért van szükség, hogy a forróság ne károsítsa a méz hatóanyagait). Pont ezért az üvegek lezárása után nincs szükség utólagos "dunsztolásra" sem, a méz konzerváló hatása és a nátriumbenzoát együtt megvédik a levet az idő előtti megromlástól.
Ha gondosan és tisztán dolgoztunk, akkor hideg helyen, jól lezárva akár egy-két évig is eláll (egyébként nem fog, mert nagyon finom).

Almaszörp
Hozzávalók:
3 kg alma, ahány liter az almalé, annyi mokkáskanál szalicil és annyi kg cukor.
Elkészítés:
Az almát megmossuk, meghámozzuk, kicsumázzuk, ledaráljuk és mérlegen lemérjük. Az alma létártalmától függően kilónként 7-8 dl vízzel összekeverjük és beletesszük a szalicilt. Másnapig állni hagyjuk, majd gyolcson átszűrjük, alaposon kinyomkodjuk. Literenként egy kiló cukorral összekeverjük, nagy üvegbe töltjük, és fakanállal időnként megkeverjük, hogy a cukor felolvadjon. Ha teljesen feloldódott a cukor, vékony nyakú üvegbe töltve lezárjuk.

Ananászlimonádé


Hozzávalók:
8 cl ananászlé, 4 cl citromszörp, jég, szódavíz vagy ivóvíz.
Elkészítés:
A pohárba betöltjük a citromszörpöt, az ananászlét, majd feltöltjük szódavízzel vagy ivóvízzel, beletesszük a jégkockákat, és felszolgáljuk.

Áfonyalikőr


Hozzávalók:
Áfonyaszemek, cukor, alkohol.
Elkészítés:
Egy sötét színű üveget teletöltünk érett, kék áfonya szemekkel. Ráteszünk 1 literes üveghez 15 dkg cukrot, feltöltjük tiszta szesszel vagy barack pálinkával. Szobahőmérsékleten tároljuk, és naponta rázogatjuk. Kb. 1 hónap múlva megkóstolhatjuk az igazán pazar, illatos, finom áfonyalikőrt. Minél tovább áll, annál finomabb lesz.
Az áfonyaszemeket is meg lehet enni, de csak módjával, mert nagyon hamar megárt. (1 kávéskanál áfonyaszem felér 1 dl tiszta pálinkával.)

Baileys 1.
Hozzávalók:
0,5 liter kommersz konyak, 8 dl habtejszín, 4 tubus sürített tej, 3 dl finom feketekávé, 2 evőkanál instant kakaó, 2 csomag vaníliás cukor.
Elkészítés:
A kakaót a feketekávéval csomómentesre keverjük és hidegen a többi hozzávalóval jól összekeverjük.

Baileys 2.
Hozzávalók:
5 dl főzőtejszín, 12 evőkanál porcukor, 3 púpozott evőkanál ír kapucsínópor, 4 tojás sárgája, 1 csomag vaníliás cukor, 0,5 liter vodka (pl. Spasskaya, keleti ízesítésű - ez nagyon bevált, és olcsó!).
Elkészítés:
A hozzávalókat a vodka nélkül csomómentesre turmixoljuk, majd hozzáadjuk a vodkát. Gyenge lángon főzni kezdjük, de csak addig, hogy a tojás ki ne csapódjon. (Éppen csak langyosítjuk!) Majd üvegekbe töltjük - kb. 1,4 liter lesz belőle - és hűtőbe tesszük.
Az eredetinél jóval világosabb, sűrűbb, és erősebb lesz, s szerintem finomabb is. :) Minél tovább össze tud érni (azaz minél később fogyasztjuk) annál finomabb. Ha nincs otthon tej vagy tejszín a kávéba, nyugodtan lehet vele helyettesíteni. Nagyon finom!

Baracklikőr


Hozzávalók:
75 dkg méz, 1 kg darált barack, 5 barackmag bél, 3/4 liter 80 fokos alkohol, 3/4 liter víz, kevés csersav.
Elkészítés:
A barackot megmossuk, ledaráljuk, hozzátesszük a barackmagot, s az átszűrt mézszörpöt, amit előzőleg összefőztünk a mézzel, vízzel s csersavval, majd lehűtöttük. Hozzáadjuk a szeszt és meleg helyen 14 napig állni hagyjuk. Leülepítjük, átszűrjük és üvegekbe töltjük. A méz lehetőleg világos színű (akác) legyen.

Bájital
Hozzávalók:
1 lat fehér mákmag, 1 lat zab, 3 lat törött bors, kevés borágó és fehér mályvagyökér, 2 lat tengeri szőlő, liktárium.
Elkészítés:
Bizonyára érdekelni fogja kedves háziasszonyainkat, hogy elődeink, nagyanyáink miként főzték ezt az italt, ha férjük idegei elernyedtek, elbágyadtak. A recipe 1845-ben adatott nyilvánosságra Czifrai István szakácsmester jóvoltából. A recipe így hangzik: Végy egy lat (egy lat = 1,75 dkg) fehér mákmagot, egy lat zabot, három lat törött borsot, kevés borágót és fehér mályvagyökeret, főzd mind együtt 3 itce (egy itce = 0,8 l) vízben egy álló óra hosszáig. Szűrd át szitán, adj hozzá 2 lat tengeri szőlőt és habzó liktáriumot.
Ezt a ritkító, hivesítő italt ihatod álmatlanságban, mellgörcsben és bágyadtságban.

Bodzabogyólikőr


Hozzávalók:
30 dkg bodzabogyó, 4 dl 96%-os alkohol, 6 dl víz, 1-2 szem szegfűszeg, kis darab fahéj, 10 dkg cukor.
Elkészítés:
Az enyhén összetört bodzabogyókat egy nagyobb, széles szájú üvegbe töltjük, és az alkoholt rátöltjük. Beledobjuk a fűszereket, és 15 napig állni hagyjuk. 6 dl vízben felfőzzük a cukrot, majd kihűtjük és az alkoholos bodzaléhez öntjük. Az egészet jól összekeverjük, átszűrjük és jól záródó üvegekbe töltjük. Csak néhány hét múlva fogyasztható, addigra érik össze.

Bodzaital
Hozzávalók:
8-10 bodzavirág, 6 liter víz, 1,5 kg cukor, 2 csomag citrompótló, 1 citrom karikára vágva.
Elkészítés:
A bodzavirágokat egyenként vízbe márjuk, majd lecsurgatjuk. A többi hozzávalót jól elkeverjük a vízzel, majd a bodzavirágot is beletesszük. 2-3 napra hideg helyre állítjuk. Leszűrjük és üvegekbe töltjük. Hűtőbe téve azonnal fogyasztható.
Nyári hőségben kitűnő frissítő ital.

Bodzaszörp (télire)


Hozzávalók:
10-12 tenyérnyi bodzavirág, 2 kg cukor, 6 liter víz, 1,5 dkg borkősav, ugyanennyi citromsav.
Elkészítés:
A bodzavirágokat egyenként vízbe mártjuk, majd lecsepegtetjük. Egy nagy edénybe 2 kg cukrot felfőzünk 6 liter vízzel, ha kihűlt elkeverjük a citromsavval, a borkősavval és a virágokra öntjük. 3-4 napig hűvös helyen állni hagyjuk, majd leszűrjük és belekeverünk 1 kávéskanál szalicilt (tartósítószert). A szörpöt üvegekbe töltjük és hűvös helyre tesszük.
Hígítva, hűtve fogyasztjuk.

Bowle
Hozzávalók:
50 dkg gyümölcs, 15 dkg porcukor, 15 cl Triple - sec, 5 cl Brandy, 2 liter fehérbor, 1 üveg pezsgő, 1 liter szikvíz.
Elkészítés:
A hozzávalókat összekeverjük.

Bólé vegyes gyümölcsökből
Hozzávalók:
20 dkg meggybefőtt, 20 dkg őszibarackbefőtt, 15 dkg eper, 15 dkg ribizli, 1 dl konyak, 1 dl Maraschino likőr, 7 dl száraz fehérbor, 7 dl száraz pezsgő.
Elkészítés:
A befőtteket bóléstálban összekeverjük, hozzáadjuk a ribizlit és az epret. Ráöntjük a konyakot, a likőrt és a bort, majd egy órára hűtőszekrénybe tesszük. Fogyasztás előtt felöntjük a lehűtött pezsgővel.

Citromlikőr


Hozzávalók:
4 érett citrom, 300 g cukor, 0,7 dl fehér rum, 4 ek. citromlé (zöld héjú citromból), 1/2 teáskanál koriandermag.
Elkészítés:
A citromot forró vízzel leöblítjük, és vékonyan meghámozzuk, levét kinyomjuk. A héját és levét 1/8 l vízzel és a cukorral gyenge tűzön fedő alatt kb. 20 percig főzzük, majd lehűtjük. A szirupot, rumot, 4 ek. citromlevet és a koriandert üvegbe töltjük, és szorosan lezárjuk. Világos helyen 6 hétig állni hagyjuk, alkalmanként megrázogatjuk. Először szitán, majd kávéfilteren átszűrve üvegekbe töltjük, és további 4 hétig állni hagyjuk, csak azután fogyasztjuk.

Cseresznyesorbet


Hozzávalók:
40 dkg érett cseresznye, 27,5 dkg cukor, 1 citrom, 4 dl víz.
Elkészítés:
Alaposan megmossuk az egészséges cseresznyeszemeket. Kimagozzuk, ledaráljuk vagy turmixoljuk. Ezután tálba tesszük, és meghintjük a citrom leszűrt levével. A vizet és a cukrot egy edénybe tesszük és néhány percig forraljuk, amíg a cukor teljesen felolvad, majd hagyjuk teljesen kihűlni. Miután kihűlt, hozzáadjuk a cseresznyepépet és jól összekeverjük. Fagylaltgépbe töltjük, vagy az alábbiak szerint járunk el: Elektromos habverővel 20-30 másodpercig keverjük (kézi habverővel legalább egy percig). A keveréket fém jégtartóba öntjük, és több mint egy órára a mélyhűtőbe tesszük, amíg jól megfagy. Ismét 20-30 másodpercig verjük fel elektromos habverővel. A keveréket visszaöntjük a jégtartóba, s a kívánt állag eléréséig (kb. 1 óra) a mélyhűtőben tartjuk.

Csokoládé likőr
Hozzávalók:
4 tojás sárgája, 50 dkg cukor, 0,5 dl víz, 5 dkg kakaó, 5 dl tej, 10 dkg étcsokoládé, 4 dl pálinka vagy 2,5 dl 96 százalékos tiszta szesz.
Elkészítés:
4 tojás sárgáját kikeverünk 1/2 kg cukorral, kb. 1/2 dl vízzel, majd hozzáadunk 5 dkg kakaót és 1/2 l tejet. Ezt simára keverjük, és felfőzzük. A tűzről levéve állandó keverés mellett hűtjük, és 10 dkg étcsokoládét teszünk hozzá. Ha teljesen kihűlt, 4 dl pálinkát vagy 2,5 dl tiszta szeszt adunk hozzá.

Csokoládélikőr 1.
Hozzávalók:
2 dl víz, 15 dkg cukor, 3 evőkanál kakaó, 2,5 dl rum, sűrített tej.
Elkészítés:
A vizet a cukorral és a kakaóval összefőzzük. Ha kihűlt, sűrített tejet nyomunk bele, és hozzáadjuk a rumot.

Datolyaital


Hozzávalók:
1 kis doboz szárított datolya, 3 egész citrom, 3 dl narancsszörp, 3 dl vodka, 3 dl rum, 4 zacskó Earl Grey filteres tea.
Elkészítés:
A préselt datolyát kimagozom, és nagyon apróra összevágom. Háromliteres befőttes üvegbe rakom és ráöntöm a narancsszörpöt, a vodkát és a rumot. Rácsavarom a citromok levét. A teából egy liternyi erős italt főzök, majd a forró teával feltöltöm az üveget. Az egészet jól összekeverem és hagyom, hogy kihűljön. Ezután befedem, és a hűtőszekrényben két hétig érlelem. Végül finom szűrőn leszűröm és kis palackokba töltve, jól ledugaszolom.
A hűtőszekrényben tárolom. Édes sütemények mellé rendkívül finom.

Dél-ausztriai mézpálinka
Hozzávalók:
1 liter "Treberschnaps" (törkölypálinka), 3 evőkanál erdei virágméz, egy kis darab citromhéj (csak a sárga része).
Elkészítés:
3 hónapig érlelődik, hűvös helyen.
Az edényt naponta erősen fel kell rázni!

Diólikőr


Hozzávalók:
30 dkg négyfelé vágott zöld dió, 2 dkg egész fahéj, 1 dkg szegfűszeg, 30-40 dkg cukor, 1 liter gyümölcspálinka.
Elkészítés:
A hozzávalókat csavaros üvegbe rakjuk és ráöntjük a pálinkát. Négy hétre napos helyre állítjuk, s minden nap megrázogatjuk. A végén leszűrjük.

Egresszörp


Hozzávalók:
1 kg egres, 1 citrom leve, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, ízlés szerint cukor.
Elkészítés:
A megtisztított egrest megmosom, lecsöpögtetem, majd lábosba teszem. Befedem és saját levében, kis lángon puhára párolom. Ezután rácsavarom a citromlevet és rászórom a reszelt citromhéjat. Épp csak egyet forralok rajta, és ha kihűlt, turmixgépbe öntöm. Pépesre keverem, majd nagyon finom szűrőn lecsöpögtetem. Az így kapott gyümölcslevet ízlés szerinti cukormennyiséggel elkeverem, és szörpös üvegbe öntöm. A hűtőszekrényben, jól ledugaszolva, két hétig biztonságosan eltartható.
Jéghidegre hűtött szódavízzel vagy ásványvízzel hígítva fogyasztható, a nyári melegben rendkívül üdítő kellemesen savanykás íze miatt.

Egyszerű málnaszörp


Hozzávalók:
3 kg érett málna, 2 kg kristálycukor, 1 dkg citromsav. Egyszerűen, bár kissé hosszadalmasan készíthető.
Elkészítés:
A málnát átválogatjuk, hogy egyetlen hibás szem se maradjon benne. Apránként, szűrőbe téve, gyenge vízsugár alatt megmossuk és lecsöpögtetjük. Egy gondosan kimosott ötliteres befőttesüvegbe töltjük. Egészen lazán lefedjük (nem kötjük le), és napos ablakban 8 napig érleljük. Az egész zavarossá válik, apró buborékok keletkeznek benne és a tetején is. Az erjesztési idő letelte után felfüggesztett, egészen vékony vászon- vagy tüllzacskóba öntjük, aláteszünk egy megfelelő nagyságú edényt, és egy éjszakán keresztül csöpögtetjük. Másnap a tüllzacskót kissé ki is nyomkodjuk, majd a lébe hidegen belekeverjük a cukrot és a citromsavat. Ha elolvadt, felforraljuk, közben állandóan kevergetjük. A tetejéről folyamatosan leszedegetjük a habot, és addig főzzük, amíg a habképződés be nem fejeződik. (Ez akár 25 percig is eltarthat.) A szörpöt még tűzforrón az előkészített, lehetőleg hosszú nyakú üvegekbe töltjük, és parafa dugóval lezárjuk. (Aki egészen biztos akar lenni abban, hogy a szörp hosszú ideig eláll, ne sajnálja a fáradságot, és olvasztott gyertyaviaszban forgassa meg az üveg, dugós száját, így azt abszolút légmentesen lezárja.)
A málnaszörp az egyik legismertebb és legkedveltebb ital gyerekek és felnőttek körében. Sima vagy szódavízzel hígítva, tejjel összeturmixolva fogyaszthatjuk, de tejes ételek vagy édességek ízesítésére is alkalmas.

Eperlikőr


Hozzávalók:
1,2 kg érett eper, 7 dl kommersz konyak, 60 dkg cukor.
Elkészítés:
A megtisztított epret alaposan megmossuk és megszárítjuk, majd egy nagy cserépfazék vagy befőttesüveg aljára halmozzuk. Meghintjük a cukorral, leöntjük az alkohollal, és légmentesen lezárjuk. Legalább 1 hónapra a kamrába állítjuk, közben többször megrázogatjuk, hogy a cukor feloldódjon. A likőrt leöntjük, és zárható üvegbe töltjük, a visszamaradt epret gyümölcssalátákba, fagylaltkelyhekbe, használhatjuk fel.

Erdei szamóca- vagy málnalikőr 1.
Hozzávalók:
50 dkg málna vagy erdei szamóca, 43 dkg cukor, 3 dl alkohol.
Elkészítés:
Fél liter vízben melegítve feloldjuk a cukrot, majd langyosra hűtjük. Hozzáöntjük az alkoholt, meg annyi vizet, hogy 1 liternyi folyadékunk legyen. Egy 5 literes uborkásüvegbe öntjük a gyümölcsöt, ráöntjük a szeszes oldatot és az üveget lekötve, időnként megrázva 10-12 napig állni hagyjuk. Ezután nedves szűrőpapíron átszűrjük, és üvegekbe töltjük.

Feketeribiszkelé

Hozzávalók:
1 kg feketeribiszke, 8 dkg cukor, 10 dkg citromsav.
Elkészítés:
A ribiszkét megmossuk, lecsumázzuk, szétnyomkodjuk. A citromsavat háromnegyed liter vízben feloldjuk, a ribiszkével összekeverjük, egy napig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, a levet a cukorral addig keverjük, amíg fel nem oldódott. Üvegekbe töltve lezárjuk.

Fügelikőr


Hozzávalók:
25 dkg érett füge, 2 dkg friss gyömbér, 8 dkg fehér kandiscukor, 0,5 l vodka.
Elkészítés:
A meghámozott fügét negyedeljük, a gyömbért felszeleteljük, és a többi hozzávalóval üvegbe tesszük, szorosan lezárjuk. Világos helyen kb. 2 hónapig állni hagyjuk, alkalmanként megrázogatjuk. Először szitán, majd kávéfilteren átszűrjük, üvegekbe töltjük és lezárjuk. További 3 hónapig pihentetjük, csak azután fogyasztjuk.

Grapefruit sorbet


Hozzávalók:
0,5 liter forró víz, 8 dl grapefruit lé, 2 teáskanál zselatin, 2 evőkanál hideg víz, 4 dl méz, 1 egész citrom leve, csíkokra vágott, cukrozott narancshéj.
Elkészítés:
Lágyítsuk meg a zselatint hideg vízben. Adjuk hozzá a forró vizet és a mézet. Addig keverjük, míg egyenletesen fel nem oldódik, majd hűtsük le és adjuk hozzá a gyümölcsleveket. Hűtse be, majd három rész összetört jégre egy rész sörbetet öntve tálaljuk. Az adagokat kandírozott cseresznyével, vagy csíkokra vágott, cukrozott narancshéjjal díszíthetjük.

Igazi málnaszörp
Hozzávalók:
1.5 kg jó érett málna, 1 kg kristálycukor, 1/2 dkg citromsav.
Elkészítés:
A málnát átválogatjuk, hogy egyetlen hibás szem se kerülhessen bele. Apránként, szűrőbe rakva, gyenge vízsugár alatt megmossuk és lecsöpögtetjük. Egy gondosan kimosott, háromliteres uborkás üvegbe beletöltjük a gyümölcsöt. Egészen lazán befedjük (nem kötjük le), és napos konyhaablakban 8 napig érleljük. Az egész zavarossá válik, apró hólyagok keletkeznek benne és a tetején is. Az erjesztési idő letelte után felfüggesztett, egészen vékony vászon- vagy tüllzacskóba öntjük, megfelelő nagyságú edényt teszünk alá, és egy éjszakán keresztül csöpögtetjük. Másnap kissé ki is nyomkodjuk, majd a lébe hidegen belekeverjük a cukrot. Ha a cukor elolvadt, a citromsavat is beletesszük, aztán felforraljuk, közben állandóan kevergetjük. A tetejéről folyamatosan leszedegetjük a habot, és addig főzzük, amíg a habképződés befejeződik. (Ez akár 25 percig is eltarthat.) A szörpöt még tűzforrón beletöltjük az előkészített, lehetőleg hosszú nyakú üvegekbe, és parafa dugóval lezárjuk. (Aki egészen biztos akar lenni abban, hogy a szörp hosszú ideig eláll, ne sajnálja a fáradságot, és olvasztott gyertyaviaszban forgassa meg az üveg, dugós száját, így azt abszolút légmentesen lezárhatja.

Irsih cream koktél
Hozzávalók:
2 dl Baileys, (tört) jég, vanília fagyi, 1 dl tej, a díszítéshez barnacukor.
Elkészítés:
A hozzávalókat egy shakerbe öntjük, összerázzuk. A poharak szélét megvizezzük, majd beleforgatjuk a barnacukorba. A koktélt poharakba öntjük, és kínáljuk.

Jeges gyümölcstea
Hozzávalók:
4 csomag filteres tea, 2,4 dl forró víz, 17 dkg méz, 1,2 dkg friss, morzsolt mentalevél, 2,4 dl narancslé, 1,8 dl ananászlé, 0,6 dl citromlé, 12 db jégkocka, összetörve, 1,4 liter szódavíz.
Elkészítés:
Tegyük a filteres teákat egy közepes tálba, és öntsük rá a forró vizet. Hagyjuk állni 10 percig. Vegyük ki a teás zacskókat. Adjuk hozzá a mézet és a mentaleveleket, és alaposan keverjük el a forró lében. Egy nagy tálban keverjük össze a gyümölcsleveket, adjuk hozzá a teát, hagyjuk lehűlni, majd fagyasszuk. A felszolgáláshoz töltsük meg a kristálypoharakat a jégőrleménnyel, adagonként töltsünk beléjük 1,2 deciliternyit a teakeverékből, aztán töltsük tele a poharakat szódavízzel.
Hidegen szervírozzuk

Jeges-meggyes


Hozzávalók:
4-5 nagy jégkocka, 1/2 citrom, 6 cl meggylikőr.
Elkészítés:
A jégkockákat tiszta konyharuhába göngyöljük, húskalapáccsal ("klopfolóval") nem túl apróra törjük. Nagyobb, henger formájú pohárba szórjuk. A citromból levágunk vékony karikákat a díszítéshez. A maradék levét kinyomkodjuk, hozzákeverjük a meggylikőrt, és a tört jég tetejére öntjük.
A pohár peremét a levágott citromkarikával díszítjük.

Kiviturmix


Hozzávalók:
80 dkg kivi, 1 dl méz, fél citrom héja, 1,5 liter tej, őrölt fahéj.
Elkészítés:
A kivit meghámozzuk, majd szeletekre vágjuk, Hozzáadjuk a mézet, az őrölt fahéjat és a reszelt citromhéjat. Turmixgépben pépessé keverjük, majd beleöntjük a felforralt, jól lehűtött tejet, és simára keverjük.

Koronás koktél
Hozzávalók:
2 narancs, 15 dkg sárgabarackbefőtt, 15 dkg eper, 10 dkg Koronás Finomított Kristálycukor, 1 üveg vörösbor, 1 üveg, pezsgő.
Elkészítés:
A hozzávalókat bólétálban összekeverjük, majd hűtve, krusztázott poharakban kínáljuk

Krampampuli
Hozzávalók:
Datolya, füge, mazsola, cukrozott narancshéj, dióval bélelt aszaltszilva, kockacukor, fél liter rum, 2 liter fűszeres tea, 1 liter fehérbor, 2 narancs, 2 citrom.
Elkészítés:
Tűzálló tálban készítjük, majd vagdalt déli gyümölcsöt helyezünk bele. A tál tetejére rostélyt vagy szűrőt teszünk, erre helyezzük a narancs - vagy citromhéjjal ízesített kockacukrot. Meglocsoljuk fél liter felmelegített rummal (Portorico), az alkohol meggyullad és a cukor lassan rácsepeg a gyümölcsre, ezután 2 liter fűszeres teát adunk hozzá, majd 1 liter fehértbort, 2 narancs - és 2 citrom levét összekeverjük, picit állni hagyjuk és hőálló pohárban melegen tálaljuk.

Málna angolosan
Hozzávalók:
2 kg tisztított málna, 1.6 kg porcukor.
Elkészítés:
Porcelánedénybe rétegezem a gondosan megmosott gyümölcsöt a cukorral, lefedem az edényt, és hűvös helyen egy napig állni hagyom. Másnap leöntöm a levét, és habzásig felfőzöm. A habot szűrőkanállal leszedem, és a forró levet a gyümölcsre öntöm. A lé felforralását 3-4 napig minden nap megismétlem, és az utolsó napon a gyümölccsel együtt főzöm fel. Forrón üvegekbe rakom és kigőzölöm.

Málnaturmix
Hozzávalók:
50 dkg málna, 15 dkg porcukor, 1,5 liter tej.
Elkészítés:
A megmosott málnát turmixgépben pépesítjük. Hozzáadjuk a porcukrot és a tejet, majd simára keverjük.

Málnás limonádé-turmix
Hozzávalók:
20 dkg málna, 2 dl málnaszörp, 5 citrom, 2 liter ásványvíz.
Elkészítés:
A málnaszörpöt és a citromok levét összekeverjük, majd közvetlen fogyasztás előtt felengedjük a jól lehűtött ásványvízzel. Poharakba töltjük, és mindegyikbe teszünk néhány szem friss málnát.

Málnás sárgarépalé
Hozzávalók:
Személyenként 5 dkg málna, 10 dkg reszelt sárgarépa, 1 dl tej, 1 kiskanál citromlé.
Elkészítés:
A friss, zsenge reszelt sárgarépát a citromlével, a málnával és a tejjel a turmixgépbe töltjük, 2-3 percig turmixoljuk, jégkockával hűtve tálaljuk.

Meggyivólé cukor nélkül


Hozzávalók:
Érett meggy tetszés szerinti mennyiségben, kilogrammonként 5 dkg összetört meggymag, 4-5 evőkanál folyékony édesítő, 1 mokkáskanál nátrium-benzoikum.
Elkészítés:
A gondosan átválogatott gyümölcsöt szárától megfosztjuk, és fél óráig langyos vízben áztatjuk. Tiszta tálba átszedjük, váltott vízben újra megmossuk, majd lecsöpögtetjük és kimagozzuk. A magokat a meggyhez képest megadott mennyiségben egy mozsárban szilánkosra törjük. A kimagozott gyümölcsöt turmixgépben pépesre zúzzuk, és befőzőlábosba tesszük. Hozzáadjuk az összetört meggymagot is, majd egy pillanatra felforraljuk. A tűzről azonnal lehúzzuk, és egy tiszta konyharuhával letakarjuk. Másnapig az edényben hagyjuk, azután átszűrjük, sőt át is nyomkodjuk. A lébe belekeverjük az édesítőt és a tartósítót. Kiforrázott, lehetőleg hosszú nyakú üvegekbe töltjük. Lekötjük, majd gőzölőfazékban 25-30 perc alatt felforrósítjuk. A gyümölcslé gyöngyözésétől számított 30 percig állandó, nagyon gyenge forrásban tartjuk, és azonnal száraz gőzbe tesszük.
A rostos ivólé nagyon egészséges, segíti az emésztést. Ha valaki mégsem rostos ivólevet óhajt készíteni, legalább kétszer szűrje át a meggylevet, másodszor gézen vagy tüllön keresztül.

Meggylikőr
Hozzávalók:
60 dkg méz, 1 kg meggy, 0,8 liter 80 fokos alkohol, 1/2 liter víz, 5 dkg mandula, 1 dkg fahéj, tört meggymag, 2 szelet héjas citrom, 1 késhegynyi csersav.
Elkészítés:
A vizet, mézet, csersavat összefőzzük, lehabozzuk s hűlni hagyjuk. A megmosott, lecsurgatott meggyet a többi hozzávalókkal együtt üvegbe tesszük. Ráöntjük a mézszörpöt, az alkoholt, lekötjük celofánnal s két hetet állni hagyjuk. Ülepítjük, leszűrjük, üvegekbe töltjük, tároljuk.

Mézes diópálinka
Hozzávalók:
1 liter tiszta alkohol, 20 dkg puha zöld dió, 50 dkg virágméz, 1 dkg szegfűszeg, 1 dkg őrölt fahéj. Nagyon egyszerű. Időigényes.
Elkészítés:
A diót váltott vízben többször átmossuk, nagyon apróra összevágjuk, és beletesszük az alkoholba. Jól ledugaszolt üvegben legalább négy hétig hűvös helyen hagyjuk állni. Ezután beleszórjuk a megroppantott szegfűszeget és a fahéjat. 5 dl vizet felforralunk, belecsorgatjuk a mézet, de már csak egyet forralunk rajta. A tűzről lehúzzuk, és hagyjuk teljesen kihűlni. A tetején képződött habot gondosan leszedegetjük. A diós-fűszeres alkoholt (a diódarabkákkal együtt) jó nagy befőttesüvegbe tesszük, majd hozzáöntjük a mézes vizet. Jól összekeverjük és letakarjuk. Hűvös helyen két hétig érleljük, időnként megkeverjük. Ezután először szitán, majd gézen vagy tüllön is átszűrjük. Kisebb méretű palackokba töltjük, és jól ledugaszoljuk. Akár azonnal is fogyasztható.
Remek ízesítő fagylalthoz, krémekhez, de magában is különleges. Viszonylag nagy alkoholtartalmú ital, gyerekeknek egyetlen cseppet se adjunk belőle!

Mézes puncs
Hozzávalók:
Mézes szirup: 8 dl forró víz, 3-4 dl illatos méz (pl. hársméz). Puncs: 1 dl mézes szirup, 1 dl friss citromlé, 3 dl almalé, 3 dl friss narancslé, 8 dl jeges víz, citromszeletek.
Elkészítés:
A mézes szirup úgy készül, hogy összekeverjük a 8 dl forró vizet a 3-4 dl illatos (vagy akár enyhén ízesített - fahéjjal, szerecsendióval, szegfűszeggel, stb.) mézzel. Ha készen van, lehűtés után tároljuk a hűtőszekrényben. Keverjük össze valamennyi hozzávalót a citromszeletek kivételével. Addig kavargassuk, amíg alaposan össze nem keveredik, egynemű nem lesz. Hűtsük be. Magas, kristálycukorba mártott szájú, darált jéggel töltött poharakban szervírozzuk.

Narancs-rum turmix


Hozzávalók:
60 dkg narancs, 3 tojássárgája, 15 dkg porcukor, 1 dl rum, 1 liter tej.
Elkészítés:
A gerezdekre szedett narancsot a tojássárgákkal, a porcukorral és a rummal simára turmixoljuk. Felöntjük a tejjel, és simára keverjük.
Hűtve fogyasztjuk.

Narancshéjszörp


Hozzávalók:
10 nagy narancs vékonyan lehámozott sárga héja, 2 dl tiszta szesz, 1 kg cukor, 2 dkg citromsav. Időigényes.
Elkészítés:
Egy nagyon éles kés segítségével a narancshéjról az összes fehér részt levágjuk. A megmaradt narancshéjat nagyon apróra összevágjuk, és egy jól zárható üvegbe tesszük. Ráöntjük az alkoholt, és légmentesen lezárjuk. Legalább egy hónapig érleljük. Az érlelési idő letelte után a cukrot másfél liter vízben felforraljuk, habját leszedjük, majd hozzáadjuk a citromsavat. Egypercnyi főzés után levesszük a tűzről. A narancsos alkoholt finom szűrőn át a citromsavas szirupba öntjük. Jól összerázzuk, és azonnal kicsi, szörpösüvegekbe töltjük. Légmentesen ledugaszoljuk, és ha kihűlt, sötét, hűvös kamrába tesszük.
A szörp rendkívül jóízű, sokféleképpen felhasználható. Főleg ízesítésre és üdítőitalhoz való. Alkoholtartalma a sokszoros hígítás következtében minimálisra csökken, így gyerekeknek is adható. Két dl italhoz egy-két evőkanál szörp szükséges a szerint, ki mennyire édesen szereti.

Narancsital-alap
Hozzávalók:
.5 kg narancs, 0.5 g szalicil, 1 g nátriumbenzoát.
Elkészítés:
A narancsot meghámozzuk, a gyümölcshúsból eltávolítjuk az esetleges magvakat, a héjat pedig finomra aprítjuk. Hozzáteszünk 5 deciliter vizet, és turmixgéppel az egészet egyneművé dolgozzuk. A pépesítés vége felé hozzáadjuk az 1 dl forró vízben oldott tartósítószereket. Széles szájú üvegbe töltjük, Fényvédő burkolattal látjuk el. Hűtőben 2-3 hónapig eltartható.
Felhasználáskor vegyük számításba az alapkészítésnél használt víz mennyiségét.

Oranzsád
Hozzávalók:
1 narancs leve, 1 cl citromszörp, 3 cl narancsszörp, jég, szódavíz vagy ivóvíz.
Elkészítés:
A pohárba betöltjük a narancsszörpöt, citromszörpöt és a narancs levét, hozzáadjuk a szódavizet és a jeget.

Őszibarackbólé


Hozzávalók:
60 dkg őszibarack, 15 dkg porcukor, 5 dl száraz fehérbor, 7 dl félédes pezsgő, 0.5 dl őszibaracklikőr.
Elkészítés:
A friss gyümölcsöt meghámozzuk, kimagozzuk, majd a mag körül lévő részt kivágjuk, mert keserű szokott lenni. A barackokat szeletekre vágjuk, és porcukorral rétegezve üvegtálba tesszük. Annyi bort öntünk rá, hogy ellepje majd hűtőszekrényben lefedve, egy napig állni hagyjuk. Közvetlenül a fogyasztás előtt öntjük rá a maradék bort és a pezsgőt, végül hozzákeverjük az őszibaracklikőrt is. Jól lehűtve tálaljuk.

Őszibarackszörp (rostos)
Hozzávalók:
Őszibarack, víz, cukor, tartósítószer.
Elkészítés:
A teljesen érett őszibarackokat szűrőkanálba téve forró vízbe mártjuk, héját lehúzzuk, kettévágjuk és kimagozzuk. A barack húsát szitán áttörjük, majd a továbbiakban úgy készítjük, mint a sárgabarackszörpöt. Ha a gyümölcspép túl sűrű, több vizet és cukrot is tehetünk hozzá

Őszibarackturmix
Hozzávalók:
80 dkg őszibarack, 10 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 1 citrom, 1,2 liter tej.
Elkészítés:
Az őszibarackot néhány pillanatra forró vízbe mártjuk, így könnyen eltávolíthatjuk a héját. Kimagozzuk, a barackok húsát szeletekre vágjuk. Turmixgépben pépesítjük, majd hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot, a citrom levét és a tejet. Simára keverjük, jól lehűtjük, majd előhűtött poharakban kínáljuk.

Paradicsom-ivólé készítése


Hozzávalók:
A nyert léhez 0,6-0,8% konyhasót és 1-2% cukrot adva, kiváló ízű, illatú és összetételű pompás vitaminos italt kapunk, melyet hűtve (12-14° C) szolgáljunk fel.
Elkészítés:
A téli és tavaszi hónapokban jó szolgálatokat tevő paradicsom-ivólevet a háztartásban is el lehet tenni vízfürdős pasztőrözéssel, "kidunsztolással". Az összeállított levet 85-95° C-ra melegítsük föl, és forrón töltsük az előzetesen tisztára mosott és 50-60° C-ra előmelegített palackokba. A palackokat azonnal zárjuk le, és vízfürdőben, 95-100° C-on 20 percig dunsztoljuk.

Piros turmix
Hozzávalók:
40-40 dkg cseresznye és meggy, 1 dl méz, 1,2 liter víz.
Elkészítés:
A kimagozott cseresznyét és meggyet a mézzel összeturmixoljuk, majd felengedjük a vízzel, és simára keverjük.

Popeye
Hozzávalók:
4 cl fehér rum, 1.5 cl whisky, 1.5 dl őszibaracklé.
Elkészítés:
Keverőpohárban megkeverjük a rumot és a whiskyt, majd felöntjük őszibaracklével.

Ribizlilikőr

Hozzávalók:
5 dl ribizlilé átszűrve, 40 dkg méz, 1/4 liter 90 fokos alkohol, 1/2 liter víz, csersav (tannin).
Elkészítés:
A vizet, a mézet, tannint összefőzzük s lehabozzuk. majd hűlni hagyjuk, összevegyítjük az alkohollal s a ribizlilével. Üvegbe töltjük úgy, hogy a tölcsérbe itatóspapíron át szűrődjön. Egyéb aromákkal is fűszerezhető: 1 g fahéj, 0,5 g szegfűszeg, kis darab citromhéj.

Rostos birslé


Hozzávalók:
1 literhez: 20 dkg birsalma, 15 dkg cukor, 5 g citromsav vagy borkősav.
Elkészítés:
A birsalmát meghámozzuk, szeletekre vágjuk, és egy kevés vízzel puhára főzzük, cukorral meg citromsavval ízesítjük. Turmixoljuk, és vízzel 1 liternyire egészítjük ki. (Ha nincs turmixgép, a gyümölcsöt tésztaszűrőn vagy krumplinyomón is áttörhetjük, és vízzel meg cukorral addig keverjük, amíg a cukor el nem olvad) Frissen is fogyaszthatjuk, de tartósíthatjuk is. Ha télire rakjuk el, akkor a felfőzött, leszűrt, áttört gyümölcsöt a cukorral elkeverjük, és addig forrósítjuk, amíg az első buborékok meg nem jelennek. Vigyázzunk, nehogy megégjen! Kevergetve felforraljuk, így a cukor nem karamellizálódik. Ekkor a gyümölcspépbe csipetnyi szalicilt szórunk, és tisztára mosott üvegekbe töltve, lekötve kb. 20 percig gőzöljük.
Fogyasztáskor tetszés szerint vízzel hígítjuk.

Sárgabarackszörp (rostos)
Hozzávalók:
Sárgabarack, víz, cukor, tartósítószer.
Elkészítés:
Nagyon érett, leveses sárgabarackot mossunk meg, és kimagozva szitán törjük át. 1 l áttört péphez tegyünk 2 dl vízben felforralt 25 dkg cukrot, jól keverjük el, öntsük üvegekbe, a tetejére szórjunk kevés nátrium-benzoikumot, az üvegeket kössük le, és gőzöljük kb. 30 percig. Az üvegeket a vízben hagyjuk kihűlni

Sárgadinnyelé


Hozzávalók:
1 kg apróbb kockára vágott illatos sárgadinnye, 2 citrom leve, 30-40 dkg cukor.
Elkészítés:
Összekeverjük egy uborkásüvegben, lekötjük. 3-4 napig napos helyre állítjuk. Ha túl erős a napsütés, akkor vigyük néhány óra után félárnyékba! Nagyobb lyukú gézbe, vagy nagyon-nagyon elmosott tésztaszűrőbe öntjük, lecsepegtetjük. A levet - tartósítószerrel kevert forró vízzel kimosott - palackokba töltjük, nagyon pici tartósítószert teszünk rá, lekötjük (mint a paradicsomlevet) és kidunsztoljuk - kb. 15 percig lassan forralva. A vízben hagyjuk kihűlni. Nem tudom, meddig áll el, mert nálunk mindig hamar elfogy, bár többször is megkíséreltem az elrejtését.
A pépből - magában, esetleg más gyümölccsel, pl. málnával keverve - dzsemet főzünk.

Szederszörp


Hozzávalók:
1 kg szeder, kb.1.5 kg cukor, 1 csapott teáskanál borkősav, 1 csapott kávéskanál szalicil.
Elkészítés:
A megmosott szedret összekeverjük 6 dl vízzel, a borkősavval, és a szalicillal. 12 órán át, pihentetjük, majd átszűrjük, és minden deci léhez 10 dkg cukrot keverünk. Ha a cukor teljesen elolvadt, jól zárható üvegekbe töltjük.

Szőlőlé


Hozzávalók:
Szőlő. cukor.
Elkészítés:
A fürtöket mossuk meg, a szemeket szedjük le, tegyük tiszta fazékba, és gyenge tűzön főzzük 1-2 óra hosszat, amíg felrepednek és az egész jó leveses lesz. Ekkor a szitát béleljük ki egy vászon- vagy dupla tülldarabbal, tegyünk alá egy tálat, majd a szőlőt öntsük a szitára, hogy lecsepeghessen. Minden liter szőlőléhez keverjünk 50 dkg cukrot, forraljuk fel, öntsük forrón üvegekbe, és szorosan lekötve ? vagy ledugaszolva ? gőzöljük 25-30 percig.

Téli bólé
Hozzávalók:
40 dkg őszibarackbefőtt, 1 doboz ananászkonzerv, 2 narancs, 1 citrom, 1 dl konyak, 1 dl Triple Sec, 1 l száraz fehérbor, 7 dl száraz pezsgő.
Elkészítés:
A barackokat kockára vágjuk, és levükkel együtt bóléstálba öntjük. A kockára darabolt ananászt levével együtt hozzákeverjük az őszibarackhoz. A gerezdekre szedett narancsokat is a tálba tesszük. Hozzáadjuk a citrom levét és reszelt héját, a konyakot, a Triple Sec-et, és felöntjük a borral. Jól lehűtjük, majd közvetlenül a fogyasztás előtt hozzáöntjük a pezsgőt

Téli turmix
Hozzávalók:
20-20 dkg narancs, banán, alma és grapefruit, 1 dl méz, 1 citrom, 1,5 liter tej.
Elkészítés:
A megtisztított narancsot gerezdekre szedjük, a banánt karikára, az almát szeletekre vágjuk. A grapefruitot megtisztítjuk, fehér hártyáját is eltávolítjuk, húsát kisebb darabokra aprítjuk. Az összes gyümölcsöt a mézzel és a citrom levével pépessé turmixoljuk. Végül beleöntjük a tejet, és simára keverjük. Jól lehűtve kínáljuk.

Tojáslikőr
Hozzávalók:
30 dkg akácméz, 5 dl tej, 4 tojássárgája, 1/4 liter alkohol (90 fokos), csersav, 1/2 vaníliarúd.
Elkészítés:
A tejet felfőzzük a vaníliarúddal, majd kihűlésig kavargatjuk. A mézet a tojássárgával simára keverjük (legalább 15 percig). A kavargatás közben belecsurgatjuk a tejet, végül az alkoholt, és üvegekbe töltjük. A tojáslikőr készítéséhez csak akácmézet használjunk!

Vaníliás-almás tejturmix
Hozzávalók:
80 dkg alma, 20 dkg porcukor, 2 tojássárgája, 1 dl vanílialikőr, 1 liter tej.
Elkészítés:
Az almát megtisztítjuk, szeletekre vágjuk, és turmixgépben pépesre keverjük. Hozzáadjuk a porcukrot, a tojássárgákat, majd beleöntjük a likőrt és a tejet. Habosra keverjük, és előhűtött poharakban, jéghidegen kínáljuk.

Vegyes gyümölcspálinka
Hozzávalók:
25 dkg cukor, cseresznye, málna, eper, 2 liter pálinka.
Elkészítés:
Negyed kiló cukrot mártsuk meg vízbe, tegyük tiszta lábasban láng-tűzre forrni; mikor a cukor forrni kezd, öntsük bele a következőleg készített gyümölcslevet: egy kis tányérnyi érett fekete cseresnyét, ugyanannyi málnát és epret törjünk által szitán; ez a gyümölcslé legyen egy félliternyi. Amint már a cukor elolvadt, azonnal öntsük a gyümölcslevet a forró cukorba, s ugyanakkor tegyünk még e keverékhez két liter jó, tiszta pálinkát. Ezeket együtt főzzük még fél óra hosszáig, akkor öntsük üvegbe és dugjuk be. Egy hétig minden nap rázzuk fel az üveget, azután szűrjük át sűrű ruhán és tegyük megint tiszta üvegbe.
Használjuk vendégség alkalmával, délelőtt piskótával felszolgálva.

Vissza