Köretek

Burgonyapüré


Hozzávalók:
60 dkg burgonya, 1 dl tej, 2 evőkanál margarin, só.

A burgonyát alaposan megmossuk, megszurkáljuk és héjában, lefedve 18 percig 500
W-on pároljuk. Kivesszük a készülékből, meghámozzuk és péppé törjük. Eközben az
1 dl tejet 2 perc alatt 500 W-on felmelegítjük, majd a burgonyapéppel, sóval, margarinnal összekeverjük. Ezután 2 percig 500 W-on
összemelegítjük.

Gombás rizs

 

Hozzávalók:
20 dkg rizs, 15 dkg gomba, 5 dl erőleves, 1 fej vöröshagyma, 1 evőkanál vaj,
só.

A megtisztított vöröshagymát apróra vágjuk. A vajat egy edénybe tesszük és 2
percig 500 W-on felolvasztjuk, majd a hagymát beletéve, lefedve 3 perc alatt
500 W-on megpároljuk. Ezután a rizst és az alaposan megmosott, megtisztított,
felszeletelt gombát hozzátesszük a hagymához és további 2 percig 500 W-on
főzzük. Megkeverjük, s újabb 2 percig pároljuk. A forrásban lévő erőlevest
ráöntve megsózzuk, befedjük és 10 percig 500 W-on főzzük, majd 10 percig
pihentetjük.

Mexikói köret


Hozzávalók:
20 dkg kukorica, 20 dkg zöldborsó, 20 dkg sárgarépa, 1 evőkanál vaj, só.

A megtisztított, megmosott zöldségeket egy edénybe rakjuk, olvasztott vajjal
meglocsoljuk, megsózzuk, megkeverjük, majd 10 percig 500 W-on pároljuk.


Petrezselymes burgonya

Hozzávalók:
40 dkg burgonya, 1 csomó petrezselyemzöld, 2 evőkanál vaj, só.

A burgonyát megtisztítjuk, megmossuk és apróra vágjuk. A finomra vágott
petrezselyemzöldet és a sót rászórjuk, majd a vajjal együtt 12 percig 500 W-on
lefedve pároljuk. Szükség esetén 1 evőkanál vizet öntünk rá. 3 percenként
megkavarjuk, s közben vigyázunk arra, hogy kavarás közben ne törjük össze a
burgonyát.

Rizibizi


Hozzávalók:

60 dkg rizs, 30 dkg zöldborsó, 10 dkg trappista vagy egyéb sajt, 5 gramm törött fekete bors, 1 csomó petrezselyemzöld, ízlés szerint só

Párolt rizst készítünk. A zöldborsót vajon puhára pároljuk, sóval ízesítjük, törött fekete borssal fűszerezzük, petrezselyemzöldet adunk hozzá. A párolt rizshez hozzákeverjük a zöldborsót és a reszelt sajtot. A párolt rizshez hasonlóan tálaljuk. Rántott libamájhoz, párizsi körítéshez adhatjuk.

Párolt rizs

Hozzávalók:

60 dkg rizs, 1 csomó petrezselyemzöld, 6 dkg zsír, 5 dkg vöröshagyma, javasolt folyadékmennyiség 1,2 liter ízlés szerint só

A rizst átválogatjuk, megmossuk többször váltott hideg vízben. Szitára öntjük, lecsepegtetjük. A vöröshagymát megtisztítjuk, lemossuk. A sütőt begyújtjuk, hogy forró legyen. A rizs kétszeres súlyának megfelelő (1,2 liter) mennyiségű vizet forralunk, sóval együtt. Lábasban zsírt melegítünk. Belerakjuk a rizst. Lassan állandó keveréssel üvegesre pirítjuk. Felengedjük a forrásban levő sós vízzel. Belerakjuk a vöröshagymát. Fedővel lefedjük, felforraljuk. A lábasban levő lefedett rizst berakjuk a forró sütőbe, kb. 30 percig, pároljuk. Ha letelt az idő, kiemeljük a lábast a sütőből. Kivesszük a vöröshagymát. A rizst megkóstoljuk. Ha szükséges, sózzuk, és ezután pecsenyevillával könnyedén felkeverjük a rizst. Ha jól dolgoztunk, a rizsszemek nem tapadnak össze, különállóak. A párolt rizst lefedve, vízfürdőben kell melegen tartani tálalásig. A párolt rizst vajazott tálalókanálba, csészébe nyomkodjuk. Ebből borítjuk ki az előmelegített tálra. Tetejét meghintjük finomra vágott petrezselyemzölddel. A párolt rizst borjúsülhöz, frissen sült natúrszeletekhez, becsináltakhoz adjuk.

Majonézes burgonya


Hozzávalók:

2 kg hajába főtt burgonya, 3-4 fej lilahagyma, majonéz, só.

Elkészítés: A meghámozott főtt burgonyát karikákra vágjuk, a lilahagymát karikára vágjuk, sózzuk, és a burgonyával óvatosan összekeverjük, néhány órára a hűtőszekrényben állni hagyjuk, majd a majonézt is óvatosan hozzákeverjük. Jól lehűtve tálaljuk.

Gánica



Hozzávalók

1000 g burgonya, 200 g liszt, 2 dl tejföl, 50 g zsír, só

Elkészítése A megtisztított burgonyát felszeleteljük, és hideg, sózott vízben puhára főzzük, leszűrjük, keverő tálba tesszük, és a lisztet rászórva sózzuk és összekeverjük. Tűzálló tálat vagy tepsit zsírral kikenünk, evőkanállal a lisztes burgonyát beleszaggatjuk - figyeljünk arra, hogy ne érjenek egymáshoz - és előmelegített sütőben megsütjük. Tejföllel meglocsoljuk, átforrósítjuk és forrón tálaljuk. Általában vadhús vagy birkaételekhez adhatjuk, de önállóan is ízletes valamilyen idénysalátával.

Galuska



Hozzávalók:

80 dkg liszt, 20 dkg zsír, 3 db tojás, javasolt folyadékmennyiség 0,4 l ízlés szerint só

Először is sós vizet forralunk. Összeállítjuk a galuskatésztát. A tojásokat keverőtálba felütjük. Egy kevés vizet és sót adunk hozzá. Ezután hozzáadjuk a szitált lisztet. A galuskatésztát fakanállal keverjük össze. Amikor a tojás és a víz keveréke egyneművé vált a liszttel, akkor a galuskatészta elkészült. A galuskatésztát az erre szolgáló szaggatóval a forrásban lévő vízbe szaggatjuk. A készre főtt galuskákat leszűrjük, alaposan leöblítjük és lecsepegtetjük. Megfelelő méretű lábasban zsírt melegítünk. Belekeverjük a galuskát, sózzuk, és átforgatjuk. Azonnal, forrón, előmelegített tálra rakjuk. Sokféle ételhez, így paprikáshoz, pörkölthöz tálalhatjuk körítésként. Önálló ételként tojásos galuskát készíthetünk belőle.

Cseh gombóc /knédli/


Hozzávalók:

2 db. Zsemle, 2 evőkanál zsiradék (lehetőleg vaj) 1/2 l tej, néhány evőkanál liszt, egy kávéskanál só.

A zsemléket kis kockákra feldaraboljuk, majd két evőkanál zsiradékban világosra pirítjuk. Ezt követően felöntsük annyi tejjel, hogy a zsemléket elfedje, és egy óra hosszat pihenni hagyjuk, hogy a zsemle jól megszívja magát tejjel. Ha szükséges még öntünk hozzá tejet, amennyit csak fel tud szívni. Ezt követően megsózzuk, majd a liszttel, galuska sűrűségű tésztát keverünk belőle. Ezt követően egy konyharuhát kivajazunk, majd a kapott tésztát kitesszük a konyharuhára, kenyéralakúra formázzuk és becsavarjuk. A konyharuha két végét szorosan elkötjük, és erősen forrásban lévő sós vízben kb.30-40 percig, főzzük. Ha elkészült, melegen kibontjuk, majd éles késsel fogyasztás előtt szeleteljük.

Zsemlegombóc



Hozzávalók:

három zsemle, tej, két evőkanál zsír, liszt, két tojás, 1 dkg élesztő, só.

A szikkadt zsemléket kockára vágjuk és a zsírban megpirítjuk. Ezután leöntjük annyi tejjel, amennyi ellepi, és egy órát állni hagyjuk, hogy a zsemle jól megszívhassa magát. Ekkor ütjük bele a tojásokat, sóval ízesítjük, és annyi liszttel keverjük össze, hogy galuska keménységű tésztát kapjunk. Könnyebb lesz a gombócunk, ha 1 dkg élesztőt is morzsolunk a tejbe és azzal dagasztjuk meg a tésztát. 10 percig állni hagyjuk, majd vizes kézzel gombócokat formálva belőle, sós vízben 5-10 percig főzzük. Tálalás előtt vágjunk ketté egy gombócot és kóstoljuk meg, hogy átfőtt-e. Vadas húshoz és szalontüdőhöz illik a legjobban.

Burgonyagombóc


Hozzávalók: 25 dkg főtt, áttört burgonya, egy evőkanál búzadara, diónyi zsír, egy csokor petrezselyemzöld, egy tojás, só, liszt.

Az áttört burgonyát és búzadarát a zsírban megpirítjuk, majd a tűzről levéve meghintjük a finomra vágott petrezselyemzölddel, beletesszük a tojást, és annyi liszttel dagasztjuk be, hogy könnyű tészta legyen. Sóval ízesítjük, kis gombócokat formálunk belőle és sós vízben kifőzzük (különösen finom, ha a tálon meghintjük karikára vágott, lisztbe mártott és bő, forró olajban kisütött hagymával).

Ropogós újburgonya


Hozzávalók:

1 kg apró szemű újburgonya, 3 evőkanál zsír, só.

A megforrósított zsírra rádobjuk az alaposan megmosott, de héjas újburgonyát és saját levében, fedő alatt puhára pároljuk. Párolás közben nem sózzuk meg és nem kevergetjük, hanem a lábast rázogatjuk, hogy a burgonyaszemek egyenletesen puhuljanak. Végül a fedőt levéve, nagy lángon ropogós barnára sütjük és csak a tálon sózzuk meg. Célszerű nagyon vastag falú, pl. vaslábasban készíteni. Ha nem kevertük, a burgonyák héját nem sértettük fel, nem kozmál oda a burgonyánk

Tarhonya


Hozzávalók: 60 dkg tarhonya, 10 dkg zsír, 5 dkg vöröshagyma, 5 gramm pirospaprika, javasolt folyadékmennyiség 1,2 l ízlés szerint só

A sütőt begyújtjuk, hogy forró legyen. A tarhonya súlyához viszonyítva kétszeres ( 1,2 liter) mennyiségű sós vizet forralunk. A tarhonyát zsíron aranysárgára pirítjuk. Egy kevés finomra vágott hagymát adunk hozzá. Ezzel is megpirítjuk. Lehúzzuk a tűzhelyről, és fűszerpaprikát adunk hozzá. Gyorsan elkeverjük, majd felöntjük a sós, forrásban levő vízzel. Felforraljuk, fedővel lefedjük. A forró sütőbe helyezzük, és készre pároljuk. Miután a tarhonyát kiemeltük a sütőből, pecsenyevillával fölkeverjük. A tarhonya készíthető vöröshagyma és fűszerpaprika nélkül is. A tarhonyát lefedve vízfürdőben tartjuk melegen tálalásig. A tarhonyát forrón, előmelegített tálra halmozzuk. Marhapörkölthöz adjuk.